Témata
Najít hlavní téma knihy není úplně snadné. Vytkla bych celkem 5 hlavních témat.
Čas
Zamysleme se nejdřív nad samotným názvem knihy. Sluneční hodiny přece nevydávají žádný zvuk. V názvu každé knihy je obvykle skryto nejdůležitější téma celé knihy. V tomto případě by to tedy měl být ČAS. Čas v této knize má nejrůznější podoby, hraje zásadní roli v životě jednotlivce i celé společnosti. Čas ve vzpomínkách neběží chronologicky, ale přeskakuje. Stejně tak čas v této knize – text je mozaika vzpomínek, nápadů, útržků paměti. Nakonec čas člověka skončí s koncem jeho života. Nebude nic. To také autorka ukazuje: nakonec zbudou jen vzpomínky na uplynulý čas.
Baťův "kolonialismus"
Hned na začátku knihy se setkáme s monumentálním rozmachem Baťových závodů. Jsme svědky nejen výstavby Zlína, ale také dobývání třetího světa. Baťova expanze do Indie, Brazílie je obdivuhodná, současně si ale uvědomujeme, že se v těchto zemích Baťa choval jako koloniální velmoc - domorodé obyvatelstvo se mu stávalo pomocnou pracovní silou, odborníky si Baťa vozil z Evropy (např. Tomáše Kepplera), nerespektoval kulturních specifika dané země, pro své dělníky stavěl vlastní domy podle zlínského vzoru.
Holocaust
Vyprávění, které zasahuje do období druhé světové války a věnuje se pronásledování Židů, je velmi pochmurné, ale nikoli patetické, někdy možná až málo emotivní. Máme dojem, že Anne se ve vzpomínkách snaží vyhýbat všemu, na co si přeje zapomenout, nechce se už detailně pitvat v tom, co zažila. Přesto je tu několik výrazných bodů: Rácheliina potřeba posloužit umírajícím rodičům jako základní morální povinnost každého člověka ostře kontrastuje s postavením Židů v Terezíně. Podobně nás zasáhne situace, kdy Daniel musí odevzdat pro účely německé armády svého psa. A mráz po zádech běhá čtenářům ve chvíli, kdy čteme, jak se přeživší Židé vraceli z koncentračního tábora , v jejich domovech už žili jiní lidé a vracející se vězni se tak stali přítěží pro všechny, nikdo je nechtěl a příbuzné už často neměli žádné. Stejně jako všechna ostatní témata i toto je doprovázené řadou dokumentů. Uvedeme si je ve zvláštní kapitole.
Danielův život a osudy jeho rodičů
Nemůžeme sice říct, že Daniel je vypravěčem celého příběhu, protože vypravěči se v každé kapitole mění, určitě ale budeme souhlasit s tím, že Danielův život je rámcem příběhů v celé knize. Hrdiny knihy jsou Danielovi rodiče, prarodiče a další příbuzní a přátelé jeho rodičů. Na jejich osudech můžeme sledovat osudy Evropy a především Československa během první poloviny 20. století s přesahem do padesátých let a revolučního roku 1989. I to je důvod, proč jsem knihu žánrově zařadila ke společenskému románu = zachycuje velké společenské proměny v daném období.
Mytologie a indická kultura
Celou knihu provází exkurze do mytologie. Ráchel byla mytologií různých národů fascinovaná a často ji vyprávěla svému synovi, později pak také ostatním vězňům v táboře. Jednotlivé příběhy se vždy nějak vztahují k probíhající dějové linii. Velkou roli pak hraje motiv slunce a mýty spojené právě se sluncem. Zajímavé jsou také náhledy do indické kultury, ty jsou plné barev a zvuků, máme dojem, že se nacházíme přímo na indickém tržišti, že sledujeme pohřební rituál, že cítíme pach hořícího masa. V knize bychom se měli něco dozvědět, abychom byli s četbou spokojeni.
Obsah